HomeAktualnościFormacjaDK ŁowiczO nasFacebookGaleriaKontakt

"Niechaj się nie lęka do Mnie zbliżyć dusza słaba, grzeszna, a choćby miała więcej grzechów niż piasku na ziemi, utonie wszystko w otchłani miłosierdzia Mojego" (Dz 1059)

Życiorys św. Faustyny

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie.

Jest on jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce.

DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

 

 

Ruch ten zwany jest również Ruchem Domowego Kościoła (RDK) lub Oazą Rodzin. Inspiracją powstania RDK były trzy źródła:
I. Nauka Soboru Watykańskiego II odnosząca się do miłości małżeńskiej, której źródłem jest Miłość Boża oraz pojęcia rodziny jako wspólnoty słożącej wspólnocie lokalnej.
II. Duchowość i doświadczenia Equipes Notre Damme (END) (francuski ruch małżeństw katolickich).
III. Charyzmat Ruchu Żywego Kościoła.

Ks. Franciszek Blachnicki mówił:

"Ruch Światło-Życie nie będzie silnym ruchem i nie dojdzie do dojrzałej świadomości charyzmatu ruchu, póki będzie zasadniczo miał charakter ruchu młodzieżowego [...]. Ruch Światło-Życie nie może zostać ruchem młodzieżowym i nie tu jest dopiero szczyt jego rozwoju. Choćby ilościowo się rozwijały oazy młodzieżowe - no to jeśli chodzi o substancję ruchu, o świadomość, to ona nigdy tam nie dojdzie do pełnego rozwoju. Punkt ciężkości ruchu, jego proces rozwoju trzeba by już teraz przenieść na płaszczyznę akademicką, na płaszczyznę młodzieży pomaturalnej, a następny etap dopiero to wejście w życie ludzi dorosłych, dojrzałych i przez tych ludzi dopiero ruch będzie wywierał wpływ na Kościół, na społeczeństwo [...]. Jeżeli ruch nie przejdzie tej ewolucji, to umrze śmiercią naturalną. Minie moda na oazy - no bo wielu tak to widzi: forma młodzieżowej pracy, piosenki, spotkania - no ale w tym nie ma siły ruchu, w tym nie ma przyszłości"

 

Więcej na stronie Domowego Kościoła Diecezji Łowickiej